Skolegang gir håp for fremtiden

Tusenvis av speidere over hele landet samler inn penger for å gi skolebarna i Myanmar et håp for fremtiden.

Du kan gi din støtte ved å ringe 820 44 747 og gi 200 kr eller bli med på aksjonsstafetten

Myanmar er et land i endring. Landet har vært under militært styre siden 1962, men våren 2011 kom en ny regjering med sivilt mandat til makten gjennom valg, og det er mange positive prosesser på gang. Også Norge støtter opp om den positive utviklingen i landet, og har slettet Myanmars gjeld til den norske stat på 3,2 milliarder kroner.

Fortsatt utfordringer i Myanmar

Samtidig med de nye, positive endringene, står Myanmar overfor betydelige utfordringer. Fortsatt er landet preget av væpnet konflikt, spesielt i områdene hvor etniske minoriteter bor. Her har det vært konflikt siden Myanmar fikk sin uavhengighet i 1948. Disse konfliktene har ødelagt livene til millioner av mennesker og drevet over 500 000 på flukt fra hjemmene sine.

- I Myanmar er over 450 000 mennesker internt fordrevne på grunn av væpnede konflikter. Mange har levd på flukt i flere år og vet fremdeles ikke når de kan vende hjem. FNs barnekonvensjon gir alle barn rett til å gå på skole, også barn på flukt. Et godt skoletilbud har også stor betydning for barnas personlige utvikling, sikkerhet og fremtidsmuligheter. Det er også avgjørende for Myanmars fremtid, sier generalsekretær i Flyktninghjelpen Toril Brekke

Barn hjelper barn

– Norges speiderforbunds formål er å utvikle mennesker til selvstendighet og til å ta aktivt ansvar i samfunnet, og gjennom Speideraksjonen viser speiderne sitt engasjement i praksis. Det er stor aktivitet lokalt i over 200 speidergrupper under Speideraksjonen, med dør til dør-aksjon, innsamling på kjøpesentre, aktivitetsdager og mye mer, forteller Jens Morsø, generalsekretær i Norges speiderforbund.

Sammen med Flyktninghjelpen skal speiderne bidra til at flere barn som bor i områder der mennesker er internt fordrevne av konflikter får skolegang. I Myanmar er mange av skolene bygd av lokalsamfunnet selv, uten statlige midler. Skolene er derfor for små, mangler vann, sanitæranlegg og andre fasiliteter som de bør ha. Det er behov for flere, nye skoler, slik at mange flere barn får mulighet til å gå på skolen.

Fra 22. til 28. april vil speiderne samle inn penger til Flyktninghjelpens skolearbeid i Myanmar.

– Speidernes innsats under Speideraksjonen er viktig for Flyktninghjelpens arbeid i Myanmar. Det er fortsatt mange barn som ikke har tilgang til skole. Med speidernes bidrag kan Flyktninghjelpen bygge flere skoler, og slik bidra til at barn og unge får en tryggere fremtid gjennom utdanning, sier Torill Brekke, generalsekretær i Flyktninghjelpen.
 

Følg Flyktninghjelpen:


Våre programland:

Du trenger flash

Get Adobe Flash player

Hurtignavigering:

Image

Les magasinet Perspektiv:

  Nr. 1-2013 i salg hos Narvesen nå
  Les engelsk utgave 
  på Ipad
  Les tidligere utgaver her
 

Bli fadder for barn på flukt:

FOR 6 KRONER
DAGEN KAN
DU HJELPE


Bli fadder