20 millioner barn på flukt

20 millioner barn på flukt
Til tross for at verden blir fredeligere og færre sivile blir drept i krig, er det de sivile, og særlig barna, som betaler den høyeste prisen. To millioner barn drept og seks millioner er blitt lemlestet eller alvorlig skadd i krig de ti siste årene. I tillegg kommer de mange millionene som lider og dør som følge av krigens ødeleggelser.

Barn er mindre rustet, både fysisk og psykisk, til å stå imot krigens lidelser, og de rammes hardere av sult og sykdommer. I følge HSRP dør det dobbelt så mange barn som voksne i krigs- og konfliktområder.

Det er sykdommer og ikke kuler som er mest dødelig, når voldelige konflikter utspiller seg i fattige land. I konfliktrammede land er dødeligheten for barn under fem år dobbelt så høy som for andre fattige land, henholdsvis 12 og 6 prosent.

Røde Kors (ICRC) anslår at mellom 1998 og 2007 døde 5,4 millioner mennesker som et resultat av krigen i DR Kongo. Én av ni var sivile ikke-stridende ofre. Og barn under fem år utgjorde nærmere halvparten av disse, selv om de kun utgjorde en femtedel av befolkningen

I Den sentralafrikanske republikken og Tsjad hersker det kronisk matmangel og halvparten av alle barn under fem år lider av veksthemming på grunn av for lite mat.

Barn på flukt
Barn på flukt utgjør den mest sårbare gruppen og er den største bekymringen til FNs høykommissær for flyktninger (UNHCR). Flyktninghjelpen anslår at om lag 20 millioner barn er på flukt, enten i eget land eller utenfor landets grenser.

- Med en usikker fremtid, følelsesmessig stress, begrenset mulighet til skolegang og matmangel er barn sårbare og risikerer å bli; seksuelt misbrukt, utnyttet som billig eller gratis arbeidskraft og rekruttert som barnesoldater, sier seniorrådgiver Monika Sandvik-Nylund i UNHCR

- For barn som lever i et samfunn preget av krigs- og voldshandlinger eller er på flukt, er det av avgjørende betydning å sikre skolegang. Et skoletilbud gir barna og unge en tryggere ramme og beskyttelse mot overgrep og mot rekruttering til kriminell eller voldelig aktivitet. Samtidig får barna en meningsfull hverdag, som kan gi dem både nødvendige ferdigheter og tro på fremtiden, sier spesialrådgiver Helge Brochmann i Flyktninghjelpen.

Brochmann viser også til at det i land som har vært herjet av krig over tid, er det viktig at den unge generasjonen har de ferdighetene og den ballasten som skal til for å sikre fred og sosial og økonomisk utvikling.

- Flyktninghjelpen satser derfor særlig på å fange opp barn, men også ungdom som har mistet skolegang på grunn av krig og konflikt, og gi dem en mulighet til å ta igjen tapt skolegang og gi dem en yrkesrettet utdanning, sier Brochmann.

Langvarige skader
Barn er også en utsatt gruppe etter at krigs- og voldshandlingene er avsluttet eller etter at barna har kommet seg i sikkerhet utenfor krigsområdene.

- Barn som for eksempel har vært tvunget til å tjenestegjøre som barnesoldater eller er blitt seksuelt misbrukt er ofte påført store skader som det aldri helt går an å lege eller tar tid å lege. Mødre og barn av mødre som har vært tvunget til å tjenestegjøre i en opprørshær kan ha vanskelig å for å bli akseptert og reintegrert i lokalsamfunnet, forteller professor Ingvill C. Mochmann ved GESIS-Leibniz Institute for Social Sciences.

En studie av 215 flyktninger i Hamburg, bestående av barn og ungdommer mellom ni og 20 år som hadde flyktet fra Afghanistan, Bosnia og Hersegovina og Kosovo, viste at: en tredel hadde diagnosen depresjon, 14 prosent led av posttraumatisk stress og vel 11 prosent led av alvorlig angst.
 

Følg Flyktninghjelpen:


Våre programland:

Du trenger flash

Get Adobe Flash player

Hurtignavigering:

Image

Les magasinet Perspektiv:

  Nr. 1-2013 i salg hos Narvesen nå
  Les engelsk utgave 
  på Ipad
  Les tidligere utgaver her
 

Bli fadder for barn på flukt:

FOR 6 KRONER
DAGEN KAN
DU HJELPE


Bli fadder