Det norske oljefondet har investert i selskaper som i fjor importerte fosfat fra det okkuperte landet Vest-Sahara til en verdi av over 4,5 mrd kroner.
Det viser beregninger foretatt av Norwatch, nyhetstjenesten til Fremtiden i våre hender, som avsløres i det nye nummeret av Flyktninghjelpens magasin Perspektiv. Fosfatutnytting gir okkupasjonsmakten Marokko enorme inntekter og regnes som en av hovedårsakene til at Vest-Sahara ble okkupert i 1975 og at hundretusener av mennesker siden har vært på flukt.
- Avsløringen om at oljefondet har investert store summer i foretak som deltar aktivt i utnyttelsen av naturressurser fra et okkupert land, er en svært dårlig sak for fredsnasjonen Norge. Folkeretten er krystallklar på at denne virksomheten er forbudt. Vi forventer at oljefondet trekker seg ut av disse selskapene som profitterer grovt på bekostning av flyktningene, sier generalsekretær i Flyktninghjelpen, Elisabeth Rasmusson.
Norske myndigheter fraråder norske bedrifter å drive virksomhet i det okkuperte landet. Samtidig har oljefondet investert i åtte selskaper som til sammen står for to tredjedeler av alle fosfatkjøp fra Vest-Sahara, ifølge Norwatch. Den årlige norske bistanden til saharawiske flyktninger ble i sommer doblet til 12 millioner kroner. Det tilsvarer verdien av det fosfatet som oljefond-selskapene tar ut – hver eneste dag.
Marokkos okkupasjon av Vest-Sahara står i strid med folkeretten, FN-vedtak og en samlet internasjonal opinion. På grunn av okkupasjonen er 165 000 personer, halvparten av den opprinnelige befolkningen i Vest-Sahara, stuet sammen i flyktningleirer i ørkenen i Algerie der den humanitære situasjonen er dårlig og barn lider av feilernæring.
- Menneskene i og fra Vest-Sahara er åpenbart neglisjert av det internasjonale samfunnet. Okkupasjonen har ført til at folk har vært på flukt i 34 år og flyktningene trenger en umiddelbar avklaring på sin fastlåste situasjon. Norge må presse på overfor FN og Marokko til å finne en løsning som innebærer selvbestemmelsesrett for befolkningen, i tråd med folkeretten og FNs resolusjoner, sier Rasmusson.
Les mer om saken på www.norwatch.no