Sender ut profesjonelle hjelpearbeidere

En skadet liten jente blir reddet ut av ruinene etter jordskjelvet i Port-au-Prince 13 januar. Foto: Reuters/Eduardo Munoz, www.alertnet.org
En skadet liten jente blir reddet ut av ruinene etter jordskjelvet i Port-au-Prince 13 januar. Foto: Reuters/Eduardo Munoz, www.alertnet.org
Land over hele verden sender nå nødhjelpsutstyr og personell til Haiti, der millioner av mennesker har et desperat behov for hjelp. Gjennom en av verdens største beredskapsstyrker, NORCAP, sørger Flyktninghjelpen for at erfarne hjelpearbeidere kommer på plass for å bidra til at hjelpen kommer frem og blir brukt på best mulig måte.

 GI DITT BIDRAG NÅ
Her kan du gi ditt bidrag online nå:
Ring vår givertelefon 820 44 747 og støtt vårt nødhjelpsabeid med kr 200
Hvis du ønsker å betale direkte via din nettbank vennligst bruk konto nr. 8380.08.06006
- Behovet for mat, vann, helsehjelp og annen hjelp til de jordskjelvrammede er enormt. Det er kritisk at nødhjelpsinnsatsen skjer på en koordinert måte, slik at folk får den hjelpen de trenger så raskt som mulig, sier generalsekretær Elisabeth Rasmusson.

Det er en enorm logistisk operasjon som nå er i gang på den jordskjelvrammede øya. Mange vil hjelpe til – men det er viktig at hjelpen skjer på en profesjonell og koordinert måte. 

- Mange nordmenn har ringt oss de siste dagene, for å spørre om vi kan sende dem til Haiti for å hjelpe til. Nødhjelpsarbeid i en så krevende situasjon som denne krever profesjonelle hjelpearbeidere og tiden er for knapp til å lære opp folk uten nødvendig erfaring. Derfor er det kun erfarne hjelpearbeidere som vi nå sender til Haiti. Det at vi også har sentrale utsendte eksperter til hovedkontorene til FN-organisasjoner, gjør at vi kan få det beste personellet på plass så raskt som mulig, forklarer Rasmusson. 


Den erfarne nødhjelpsarbeideren
Jan A. Steinvik fra Levanger reiser nå til Haiti for å bistå med å koordinere lufttransporten med hjelpesendinger inn til det jordskjelvrammede området.
Gjennom beredskapsstyrken NORCAP sender Flyktninghjelpen nå ut norske og internasjonale hjelpearbeidere til å hjelpe FN i felt, spesielt innen logistikk, lufttransport, matutdeling og koordinering av nødhjelpsinnsatsen. Deriblant en nordmann som skal jobbe for Verdens Matvareprogram (WFP), med å sikre at hjelpeforsendelsene kommer frem så raskt som mulig med fly og helikopter til Port-au-Prince.

- God organisering av lufttransport en én av mange brikker som må være på plass for at nødhjelpsoperasjonen skal bli vellykket. Det er helt essensielt at lufttransporten blir koordinert på en effektiv måte slik at hjelpesendingene kommer frem til de nødrammede så raskt som mulig, sier Rasmusson.

Flyktninghjelpen har lang erfaring med å respondere til store humanitære kriser, både gjennom organisasjonens eget arbeid verden over og gjennom beredskapsstyrken NORCAP.
NORCAP er organisert av Flyktninghjelpen og støttet av det norske utenriksdepartementet. Det er nå satt av 5 millioner kroner til å sende ut hjelpearbeidere gjennom denne beredskapsordningen. NORCAP teller 850 norske og internasjonale medlemmer. 

Mer informasjon om beredskapsstyrken NORCAP finner du her

Pressetalsperson:  Telefon:
Benedicte Giæver, beredskapssjef. 905 50 121
Øvrige pressekontakter: Telefon:
Rolf A. Vestvik, Kommunikasjonssjef 48 89 33 13
Astrid Sehl, Presserådgiver 92 28 47 52
Les også:
Skal lage 40 000 måltider daglig

Siddis skal lede feltkjøken på Haiti (ekstern link)

Du trenger flash

Get Adobe Flash player

Følg Flyktninghjelpen:


Våre programland:

Du trenger flash

Get Adobe Flash player

Hurtignavigering:

Image

Les magasinet Perspektiv:

  Nr. 1-2013 i salg hos Narvesen nå
  Les engelsk utgave 
  på Ipad
  Les tidligere utgaver her
 

Bli fadder for barn på flukt:

FOR 6 KRONER
DAGEN KAN
DU HJELPE


Bli fadder