Enorme naturkatastrofer

Overlevende etter cyclonen Nargis i Myanmar har søkt ly i ruinene av deres ødelagte hjem, oktober 2008. Foto: UNHCR/Taw Naw Htoo
Overlevende etter cyclonen Nargis i Myanmar har søkt ly i ruinene av deres ødelagte hjem, oktober 2008. Foto: UNHCR/Taw Naw Htoo
Myanmar hadde så vidt kommet seg på fote igjen etter syklonen Nargis i 2008, før flere stormer og jordskjelv rammet landet tidlig i 2011. Nå har også regntiden startet.

Myanmar hadde så vidt kommet seg på fote igjen etter syklonen Nargis i 2008, før flere stormer og jordskjelv rammet landet tidlig i 2011. Nå har også regntiden startet.

- Den internasjonale hjelpen etter Nargis var overhode ikke i samsvar med graden av behov. 2,5 millioner mennesker ble rammet av syklonen og 140 000 er rapportert døde. De fleste har bare mottatt midlertidige løsninger av FN og andre humanitære organisasjoner, forklarer Chris Bleers, landdirektør i Flyktninghjelpen Myanmar.

I følge UN Habitat trenger minst 375 000 mennesker fortsatt et sted å bo i Ayerwaddy-distriktet, som ble hardt rammet av Nargis. Mange av de som ble berørt av Nargis ble også rammet av harde stormer i mars 2011. Hundrevis av fiskere forsvant på havet, 600 er fremdeles savnet.

Overlevende etter cyclonen Nargis i Myanmar har søkt ly i ruinene av deres ødelagte hjem, oktober 2008. Foto: UNHCR/Taw Naw Htoo


Ekstremt utsatt
Nå har også regntiden startet, dermed øker hyppigheten av tunge regnfall og flom som ødelegger infrastruktur, avlinger, samt begrenser tilgang til rent vann og basistjenester innen helse og skole. Det er også veldig vanskelig å fortsette arbeidet med å gi folk husly under regntiden i deltaområdet, som er ekstremt sårbar for naturkatastrofer.

Tidligere i år ble østlige Myanmar rammet av flere jordskjelv, hvorav det største var på hele 6,8 på Richters skala. De offisielle tallene viser 89 drepte og 125 sårede, men tallene er mest sannsynlig langt høyere. Mange har fortsatt behov for rent vann, mat, husly og sanitærutstyr og basis helsetjenester. Landet ble også berørt av syklonen Giri i fjor, samt sliter med avskogning og tørke i nord. Hele befolkningen i Myanmar trenger tiltak for å tilpasse seg klimaendringer nå.

Langvarig konflikt
Det har også vært væpnede konflikter i landet siden Myanmar fikk sin uavhengighet i 1948, også kjent som verdens lengste pågående konflikt. Mangel på tilgang fra regjeringen er hovedhindringen for å nå alle de rammede, men mangel på donorer gjør det også veldig utfordrende. Myanmar er et av verdens fattigste land, likevel mottar de bare 5,6 dollar per innbygger av total offisiell utviklingshjelp (ODA). Nabolandet Laos får til sammenligning 50 dollar per innbygger.

- En stor del av befolkningen i Myanmar er rammet av flere naturkatastrofer, væpnede konflikter, samt malaria. De berørte trenger virkelig flere donorer til å støtte den humanitære assistansen i landet. De 500 000 menneskene som allerede er internt fordrevne er ekstra sårbare., forklarer Chris Bleers.

Flyktninghjelpen har sørget for humanitær assistanse i Myanmar siden Nargis. Mer enn 6000 bygninger har blitt bygget og forsterket i Labutta, et av de hardest rammede områdene. Boliger, skoler og helsesentre har blitt bygget, samt bruer og landingsstriper for å forsterke infrastrukturen. Arbeidet med bygningene er klimatilpasset, bl.a. ved å gjøre de robuste for nye stormer eller jordskjelv. Siden oktober 2010 har Flyktninghjelpen også sørget for rettighetsbasert assistanse i de konfliktrammede områdene.

Følg Flyktninghjelpen:


Våre programland:

Du trenger flash

Get Adobe Flash player

Hurtignavigering:

Image

Les magasinet Perspektiv:

  Nr. 1-2013 i salg hos Narvesen nå
  Les engelsk utgave 
  på Ipad
  Les tidligere utgaver her
 

Bli fadder for barn på flukt:

FOR 6 KRONER
DAGEN KAN
DU HJELPE


Bli fadder