Følg oss på Facebook Følg oss på Twitter Se film fra våre prosjekter på YouTube
Hans Peter Christophersen, Head of Mission ved den norske ambassaden i Øst-Timor åpner Flyktninghjelpens nye utdanningssenteret for ungdom i Øst-Timor. Foto Flyktninghjelpen/Andrea Naletto
Øst-Timor:
Styrker sårbar ungdom
Tip a friendPrint
Andrea Naletto, rådgiver for utdanning, Flyktninghjelpen (14.04.2010)
Flyktninghjelpen har åpnet det femte utdanningssenteret for ungdom i Øst-Timor.

Flyktninghjelpen har sammen med partnere startet et nytt Youth Education Pack (YEP) senter, ”Bairro Pite”, i Øst-Timor. De fem sentrene for yrkesrettet utdanning for ungdom er etablert med støtte fra Utenriksdepartementet 

Foto: Flyktninghjelpen/Andrea Naletto


- Den norske ambassaden er stolte over å samarbeide med Flyktninghjelpen for å gi ungdom i Øst-Timor muligheten til å utvikle sine ferdigheter, skaffe seg jobb og få en stødigere overgang til voksenlivet, sa Hans Petter Christophersen, leder for den norske ambassadeseksjonen i Øst-Timor, under åpningsseremonien.  - Dere ungdommer er landets framtid; å investere i utdanning for ungdom i Øst-Timor er en investering i en fred og fremgang for hele landet.

Med sine drøye en million innbyggere er Øst-Timor et av de minste landene i verden, og det fattigste landet i Asia. Konflikten med Indonesia i 1999 og intern uro i 2006 har satt sitt preg på det skjøre landet. Tusenvis av mennesker har blitt internt fordrevet bare i Dili, som er den politiske og finansielle hovedstaden. Årevis med kolonistyre og konflikt har særlig gått hardt utover ungdom både i byene og på landsbygda. 70 prosent av befolkningen er under 30 år og ungdommen har dermed et stort ansvar for å skape positive endringer. Men om de forsømmes kan ungdommen bli en destabiliserende kraft i et land som går langsomt mot fred og utvikling.

Med fokus på ungdommers situasjon startet Flyktninghjelpen sitt yrkesrettede utdanningsprogram for ungdom, Youth Education Pack (YEP), i Øst-Timor i 2008. Målet var å øke mulighetene for Øst-Timors viktigste ressurs: ungdommen! Det er mange ulike aktører innen yrkesopplæring i Øst-Timor, men YEP er et unikt program ettersom det møter behovene til de aller mest sårbare og marginaliserte unge menneskene.


Foto: Flyktninghjelpen/Andrea Naletto


- Det finnes ingen andre program direkte rettet mot ungdom som har falt utenfor skolesystemet og har lite utdanning, sier Tiago De Ferreira. Han er lærer ved YEP Gleno i distriktet Ermera, som ligger cirka to timers kjøretur fra hovedstaden Dili. - YEP styrker likestilling mellom menn og kvinner, ved å gi prioritet til alenemødre og kvinner som er eneforsørgere, føyer Diana Boavida til, også hun lærer ved YEP Gleno.

Siden 2008 har hundrevis av ungdommer rammet av konflikten i Øst-Timor tatt del i YEP-programmet, som varer i ett år. Omtrent 40 prosent av de som fullførte den yrkesrettede utdanningen har sikret seg en jobb, mens andre har valgt å ta videre utdanning eller delta i jordbruksaktiviteter og andre arbeidsoppgaver i familien. Det er få jobbmuligheter i Dili og enda verre på landsbygda, dermed er det mange som ikke har fått jobb. Leder av YEP-senteret i Camea i Dili, Abenta Da Costa, er likevel positiv.

- Ungdom som har fullført utdanningsprogrammet, men ikke har fått jobb, er aktive i sitt nærmiljø på andre måter. De jobber som frivillige, dyrker jorda til familien eller får annen arbeidsrettet erfaring. Ungdommene venter ikke lenger passivt på at noe skal skje i livet deres; de tider er forbi da det eneste de gjorde var å røyke, drikke og søke seg til kriminelle gjenger, sier hun.


Foto: Flyktninghjelpen/Andrea Naletto


Andrea Naletto, rådgiver for utdanning hos Flyktninghjelpen deltok på åpningsseremonien i Barro Pite og holdt tale for ungdommene.

- Dere er nå en del av Flyktninghjelpens globale YEP-samfunn, sammen med tusenvis av ungdommer i mange ulike land. Akkurat som dere har de fått en ny sjanse til å skaffe seg utdanning og ferdigheter for å bidra som medlemmer av familien og lokalsamfunnet, understreket han. Naletto refererte til Øst-Timor sitt motto ”Enhet, Handling, Framgang” ved å sitere den britiske filosofen Herbert Spence: ”Det største målet med utdanning er ikke kunnskap, men handling”.

Med fokus på ledelse, kapasitetsbygging og jobbmuligheter oppfordrer YEP-programmet nettopp til handling. Therese Curran, Flyktninghjelpens prosjektleder for utdanning i Øst-Timor, understreker at YEP-programmet gir ungdommer muligheten til å lære nye ferdigheter som kan hjelpe dem å skape sin egen fremtid.

I februar besøkte Dr. José Ranos Horta, presidenten i Øst-Timor og vinner av Nobels Fredspris i 1976, hvert eneste YEP-senter i løpet av en uke. Han var meget fornøyd med kvaliteten på utdanningen og uttrykte sin fulle støtte til programmet. Horta har lovet å bidra til å sikre videreføringen av utdanningsprogrammet når Flyktninghjelpen avslutter sitt arbeid i Øst-Timor i oktober 2010.

Forhåpentligvis vil resultatene av yrkesutdanning for ungdom være synlige lenge etter at Flyktninghjelpen har forlatt landet. Sterke bånd til Øst-Timors myndigheter og samfunnet ellers, i tillegg til engasjementet til flere nasjonale og internasjonale organisasjoner, vil sørge for at ungdom kan få yrkesrettet utdanning og utvikle sine ferdigheter ved YEP-sentrene i mange år fremover.

Den globale flyktningsituasjon
Du må ha installert Macromedia Flash Player for å benytte vår globus.
Hent Flash her
Dette gjør vi i Øst-Timor
Flyktninghjelpen i Øst-Timor
Etablert: 2006
Prosjektområder: Capital city Dili, and districts of Ermera, Manatuto
Landkontor: Dili
Felt kontor: 
Budget June 2007-October 2010: NOK 48.885.187
Donorer: Norwegian MFA, Government of Timor-Leste, UNDP, UN
Internasjonale ansatte: 5
Lokalt ansatte: 126
Kontaktinformasjon
Country Director: Alfredo Zamudio 

NRC Timor Leste
Rua Jacinto Candido,
Bidau Akadinhun,
Dili

Tel: +670 733-00-59