Gaza:
Gunhild Louise Forselv
(31.05.2010)
Flyktninghjelpen fordømmer på det sterkeste israelske myndigheter, etter at israelske soldater skjøt og drepte flere mennesker om bord på lasteskipene på vei til Gaza med humanitær mandag.
Flyktninghjelpen forventer videre at FN og det internasjonale samfunn legger det nødvendige press på israelske myndigheter for å få opphevet den tre år lange blokaden.
Det er behov for en storstilt nødhjelpsinnsats på Gaza, men den israelsk-egyptiske blokaden hindrer humanitær bistand i å nå fram. Blokaden er fordømt av FN og det internasjonale samfunnet.
En million palestinere på Gazastripen er per i dag avhengig av å få inn matforsyninger fra FN, og ifølge en ny rapport fra FNs utviklingsprogram (UNDP) er fortsatt hele tre fjerdedeler av bygningsmasser og infrastruktur som ble ødelagt under Israel-offensiven fortsatt i ruiner.
Flyktninghjelpen er klare til å bygge opp hus og skoler, men inntil Israel løfter blokaden er det umulig å få inn det nødvendige materialet.