Flyktninghjelpen er nå i gang med programvirksomhet i Etiopia og jobber på spreng med å hjelpe de som er rammet av sultkatastrofen.
Bakgrunn:
To utebliende regntider og den påfølgende tørken har ført til økende bekymring i Etiopia og nabolandet Somalia. Kornprisene har i noen områder av Somalia gått opp med 135 prosent det siste året. Mangelen på beiteområder har ført til et stort omfang av husdyr som dør, nedgang i melkeproduksjonen og irregulær migrasjon som en følge av at gjetere som leter etter steder husdyrene kan beite og finne drikkevann forflytter seg over landegrensene. De to viktigste elvene i Somalia er langt under normalen som igjen påvirker vanntilførsel til landbruksområder.
Tørken som herjer nå i regionen har ført til at livsgrunnlaget til befolkningen forsvinner og medfører at store folkemengder har måttet flykte fra Somalia til Etiopia. For å beskytte sin egen knapphet på naturressurser og infrastruktur fra den overveldende pågangen av flyktninger fra Somalia har Etiopia begrenset bevegelsesfriheten til flyktningene til leirene i Dolo Ado, samt begrenset tilgang på utdanning og muligheter til å skaffe seg arbeid. Flyktningleiren i Dolo Ado har til nå i 2011 tatt i mot 57 000 nye flyktninger.
Flyktninghjelpen i Etiopia:
Den politiske ustabiliteten på Afrikas horn og den humanitære krisen i Somalia har en direkte effekt på situasjonen i Etiopia. I tillegg er landets forbindelse til Eritrea anspent og veien til åpen konfrontasjon mellom landene kan inntreffe. I sør og øst er tørken en stor utfordring, og i tillegg er det en pågående konflikt i Somalia mellom TFG og Al-Shabaab, som også medfører en stor flyktningstrøm inn i Etiopia. Dolo Ado ligger på grensen mellom Etiopia og Somalia. I dette området har det vært konflikt og mennesker på flukt siden 1970-tallet, og regionen har den laveste veksten i Etiopia. Antallet flyktninger i Dolo Ado er på rundt 137 000 personer, et tall som er forventet å stige til over 200 000 personer ved utgangen av 2011.
Flyktninghjelpen er nå i gang med oppstart av programvirksomhet i Etiopia etter å ha undertegnet en samarbeidsavtale, såkalt Memorandum of Understanding (MoU), med FNs høykommissær for flyktninger og myndighetene i Etiopia i mai i år. Avtalen er en anerkjennelse av det lange samarbeidet og tette partnerskapet mellom Flyktninghjelpen og FNs høykommissær for flyktninger. Den erkjenner også den felles forpliktelsen alle parter har til å beskytte og hjelpe flyktninger og andre som er fordrevet i Etiopia. Alle parter forplikter seg til å samarbeide tett og handle i samråd med hverandre og dra nytte av de andres råd under etablering og gjennomføring av programaktivitetene.
Flyktninghjelpens prioriteringer for 2011 og fremover
Flyktninghjelpen vil fortsette å svare på nødssituasjonen som har blitt forsterket av tørken i Somalia, samt etablere et fult operasjonelt landprogram med nødvendige støttesystemer for å være i stand til å nå ut til flyktninger og andre som er fordrevet i landet.
Husly:
Åpningen av de nye leirene og den økte tilstrømningen av nye flyktninger gjør at det er et økende behov for hjelp til tak over hodet. Et vurderingsteam fra Flyktninghjelpen besøkte Dolo Ado i mars i år, og konkluderte i samråd med ARRA og FNs høykommissær for flyktninger, at det fantes få muligheter til husly for nyankomne. African Humanitarian Action (AHA), er den eneste organisasjonen som gir huslyløsninger, i samarbeid med FNs høykommissær for flyktninger, i de eksisterende leirene, og deres kapasitet er overbelastet. Flyktninghjelpen planlegger å fylle dette gapet med telt samtidig som man jobber for å finne en huslyløsning som myndighetene kan godkjenne.
Leirdrift:
Myndighetene i Etiopia og FNs høykommissær for flyktninger har forespurt Flyktninghjelpen om å bidra med opplæring i leirdrift. Flyktninghjelpen er kjent for sin ekspertise i hvordan drive flyktningleire, og det har blitt avdekket store behov for denne type virksomhet i Dolo Ado.