30 familjer tog sig till Tawila i juli i år efter att ha brutit sig ut ur belägringen i al-Fashir.

I Sudans mørkeste time

30 familier kom seg til Tawila i juli i år etter å ha brutt ut av beleiringen i Al Fasher. Foto: Marwan Mohammed/Flyktninghjelpen
Etter en 18 måneder lang beleiring opplever folk byen Al Fasher i Sudan den verste lidelsen man kan forestille seg. Dette er en gjennomtenkt og nøye planlagt ødeleggelseskampanje.
Publisert 31. okt. 2025
Sudan

Al Fasher er hovedstaden i Nord-Darfur, i det østlige Sudan. Al Fasher var den sudanske hærens (SAF) siste bastion i Darfur.

Byen har, siden april 2024, vært beleiret og bombet av Rapid Support Forces (RSF). Å bruke sult, beleiring og tilbakehold av nødhjelp som krigstaktikk, er ulovlig i henhold til internasjonal humanitær rett. De siste dagene har situasjonen blitt mye verre, i forbindelse med at RSF erobret byen i en storoffensiv den 26. oktober.

Hele familier drept

Markeder og sykehus er ødelagt. Hundretusener av sivile, blant dem mange barn og eldre, er fortsatt fanget. De blir skutt på og er i ferd med å gå tomme for mat, vann og medisiner. Satellittbilder viser at sivile blir angrepet mens de flykter. Det ligger lik ved vollene som omgir byen.

Flyktninghjelpen får rapporter om hus-til-hus-razziaer og mennesker som gjemmer seg i hull under jorden for å overleve, mens hele familier blir drept.

460 mennesker – pasienter, pleiere, sivile som søkte tilflukt – ble slaktet i et sykehus i Al Fasher.

Heller ikke hjelpearbeidere blir spart

De samme menneskene som holdt liv i sine lokalsamfunn – lokale redningsarbeidere, leger, sykepleiere og hjelpearbeidere – blir nå angrepet og jaget.

En kvinna bygger ett provisoriskt skydd i Tawila i juli 2025.
En kvinne på flukt slår leir i Tawila i juli 2025. Foto: Marwan Mohammed/Flyktninghjelpen.

Av de syv lokale partnerne som Flyktninghjelpen samarbeider med i Al Fasher, har fem mistet kontakten med hele teamet sitt eller med alle ansatte. To organisasjoner har vært helt utilgjengelige de siste 48 timene.  

Lokale frivillige, som har risikert livet for å støtte lokalsamfunn i flere måneder, er i stor fare for å bli angrepet. De fleste av dem er savnet.

Ingen blir spart, og mange av våre sudanske kolleger sørger over tapet av sine kjære.

Dødelig flukt

De som nå klarer å flykte fra Al Fasher, er på vei til Tawila, som ligger 60 kilometer unna. Her jobber Flyktninghjelpen. Over en halv million mennesker fra Al Fasher og nærliggende byer allerede har kommet dit siden april.  

Folk som ankommer er utmattede, utsultede, traumatiserte og skadde.

Men ikke alle kommer så langt som Tawila. Noen sitter fast i ingenmannsland – ute av stand til å dra videre. Kanskje er de fengslet eller drept.

Mange har savnede slektninger. Vi har flere kolleger som ikke har hørt fra slektninger som de vet planla å forsøke å flykte fra Al Fasher. 

Tawila – på bristepunktet

Byen er et åpen leir som allerede er på bristepunktet. Her er omfattende kolerautbrudd.  Familier overlever på matrester, sover rett på bakkenunder stråtak, og har knapt tilgang til rent vann og toaletter.

En pojke sitter vid sitt skydd i Tawila.
En gutt sitter ved siden av teltet sitt i Tawila, juli 2025. Foto: Marwan Mohammed/Flyktninghjelpen.

Flyktninghjelpen har de siste to dagene jobbet dag og natt på mottakssenteret i leiren, og vi har registrert rundt 3.000 personer.  

Med vår støtte driver lokale hjelpearbeidere 10 felleskjøkken i Tawila. Der får de som ankommer et måltid. Det er det første måltidet mange har spist på flere dager.

Flyktninghjelpen bidrar med å gi folk midlertidig tak over hodet, og hjelper til med pengestøtte. Våre partnere deler ut hygienepakker. I løpet av de neste dagene vil Flyktninghjelpens team også starte opp med psykososial støtte for barn.

Hjelp mennesker på flukt i 40 land verden over.

 

Hva må skje nå?

Den brutale volden, masseflukten og de store kuttene i støtten til Sudan krever raske og målrettede tiltak.

Vi oppfordrer alle myndigheter, regionale organer og FN til å:

  1. Garantere sikker bevegelse for sivile som flykter. Sivile må få lov til å forlate Al Fasher på en trygg måte. De må kunne bevege seg fritt, uten å bli utsatt for utpressing eller angrep.
  2. Beskytte sivile og hjelpearbeidere. Kreve umiddelbar slutt på vilkårlige angrep og sørge for at sykehus, flyktningleirer, markeder og skoler ikke blir angrepet.
  3. Sørge for sikker humanitær tilgang til Al Fasher og byer langs ruten der mennesker på flukt er strandet. Hjelpen må få komme inn uten hindringer.
  4. Sørge for fleksibel og rask finansiering. Øke livreddende støtte til områder som mottar de som flykter, som i Tawila, og styrk arbeidet til lokale hjelpearbeidere som leverer mat, vann, helsetjenester og beskyttelsestjenester.

Mer om

#Krig og konflikt