For mange familier i Libanon ble freden knust på et øyeblikk. Hundretusener har blitt tvunget på flukt etter opptrappingen av krigen i Midtøsten. Mange flykter uten annet enn det kan bære med seg.
Et velkjent mareritt utspiller seg på nytt – fra forstedene i Beirut til grenselandsbyene i sør. Og igjen er det sivilbefolkningen som betaler prisen for en krig de aldri ba om.
| NRC Flyktninghjelpen gjør alt vi kan for å gi familier på flukt det trenger for å kunne sove og ivareta hygiene. |

I Libanon har de israelske bombingene etter Hezbollahs angrep drept minst 100 mennesker. Hundrevis er såret.
Tusenvis av mennesker er blitt tvunget på flukt etter at krigen ble trappet opp, blant dem flere ansatte i NRC Flyktninghjelpen og deres familier. Zainab ble tvunget til å evakuere fra Houla i Sør-Libanon.
– Vi satt nærmere ti timer i trafikkork før vi nådde Beirut, sier hun. – Folk flyktet midt på natten.
Nå søker disse familiene ly, men det er stor mangel på steder å søke tilflukt.
Over 83.000 mennesker er innlosjert i kollektive tilfluktsrom, blant annet skoler og moskeer, mens titusenvis andre har søkt tilflukt hos slektninger eller venner. Mange sover i bilene sine mens de forsøker å ordne seg et trygt sted å dra.
Onsdag sendte Israel ut en advarsel der hele befolkningen sør for elven Litani ble bedt om å evakuere – noe som vil snu enda flere liv på hodet.

– Masseflukten presser familier inn i overfylte skoler og improviserte husly, sier Maureen Philippon, landdirektør for NRC Flyktninghjelpen i Libanon.
– Våre ansatte på bakken gjør alt de kan for å gi familier på flukt det de trenger for å kunne sove og opprettholde et minimalt hygienenivå, sier Maureen. – Nok en gang er det sivilbefolkningen som betaler den høyeste prisen. Familier fortjener trygghet, verdighet og muligheten til å leve uten frykt.


