
Humanitært overblikk
Nesten halvparten av befolkningen i Somalia, 5,9 millioner mennesker, har behov for livreddende tjenester. Dette er en økning på seks prosent fra i fjor. Blant disse har 3,1 somaliere behov for akutt nødhjelp, en økning på nesten 30 prosent fra i fjor. Økningen er forårsaket av katastrofer, konflikt, sykdomsutbrudd og gresshoppeinvasjoner samt følger av Covid-19. En femtedel av befolkningen, opp mot 2,8 millioner mennesker, er truet av akutt matmangel og sult. Én million barn er akutt eller alvorlig feilernærte. I nordlige deler av landet truer en ny bølge med sviktende avlinger, ettersom klimaforholdene i denne regionen har vært gunstige for gresshopper. I år har 463.000 mennesker blitt tvunget til å flykte fra hjemmene sine. 85 prosent av disse har flyktet grunnet usikkerhet, og omtrent 207.000 mennesker i Mogadishu måtte flykte fra volden forbundet med politiske valg.
Den humanitære finansieringen for landet er svekket, noe som fører til utilstrekkelig bistand og nødhjelp for lokalsamfunnene.
-
24.132mennesker fikk utdanning
-
610.984mennesker fikk matsikkerhet
-
117.742mennesker fikk husly
-
301.093mennesker fikk rettshjelp
-
417.141mennesker fikk vann og sanitærtjenester
-
352.828mennesker fikk annen hjelp
Flyktninghjelpens arbeid
Situasjonen forbundet med tørke i Somalia har forverret seg veldig mye raskere enn det man har sett det siste tiåret. Det er akutt behov for livreddende hjelp for å hindre at flere drives på flukt.
Våre beredskapsteam er på bakken, og vi responderer på de stadig økende behovene. Vi involverer de som er tvunget på flukt i våre programmer, og bistår dem med alt fra å bygge husly til å takle utfordringer i landbruket. På denne måten får de nye ferdigheter som kan gjøre dem bedre rustet til å håndtere katastrofer i fremtiden.